Wednesday, July 7, 2010

Pike Peak 2010 Results




Okay so we are a little behind as this happened over a week ago--however we thought it should be Pikes Peak week here at Motoracingltd.com so here are the results from the site:
Drivers competed on the 156-turn course containing elevation changes of 4,721 feet and both paved and gravel surfaces in the “Race to the Clouds,” America’s second-oldest auto race, which dates back to the inaugural running in 1916.

The quest to break the 10-minute barrier that has eluded competitors throughout the history of the Pikes Peak International Hill Climb fell short again in 2010 when Tokyo, Japan’s Nobuhiro Tajima scored his fifth consecutive victory in the Unlimited Class, posting a time of 10 minutes, 11.490 seconds in his Suzuki. That time, however, was short of his ultimate course record of 10:01.408 established in 2007, and leaves the 10-minute milestone intact for yet another year.

Crowd favorite Savannah Rickli, of Littleton, Colo. became the youngest female competitor in Pikes Peak history at age 16, finishing the Climb in 13:58:232 in her 2003 Mini Cooper.

Ikuo Hanawa of Moriya, Japan won the Electric Division with a time of 13:17.575 in his EV Sports Concept, while Jeff Denmeade of Jannall, Australia was the Time Attack 4WD champ, posting a time of 11:53.212 in his Lancer Evolution Mitsubishi. Doug Mockett of the U.S. Virgin Islands times in at 13:05.710 to win the Vintage Modified Class in his Oldsmobile Super 88.

The Colorado champions included Spencer Steele of Denver (Open Wheel), Keith Davidson of Golden (Vintage Race Cars), Clint Vahsholtz of Woodland Park (Super Stock), J.T. Taylor of Colorado Springs (Exhibition), Chuck Lee of Castle Rock (Vintage Motorcycle), Davey Durelle of Elizabeth (250 CC) and Leeland Sinclair (450 CC SuperMoto).

California champions were Jeff Zwart of Greenbrae (Time Attack 2WD), Gary Trachy of Orange (750 CC), Greg Tracy of Long Beach (1205 CC) and Mike Ryan of Santa Clarita (Exhibition Truck). Texas champions were Dave Carapetyan of Austin (Pikes Peak Open) and Joe Prussiano of Conroe (450 CC). New Mexico champs were Dave Hennessy of Rio Rancho (Sidecar) and Doug Siddens of Ruidoso (Exhibition Powersport).

Dick Rockrohr of Boise, Idaho was the Rally America champion. Michael Coburn of Garretson, SD won the Quad 500 CC title, while Robert Kline of Columbia, Pa. was the champ in the Quad 450 CC class.


OFFICIAL RESULTS – 88TH PIKES PEAK INTERNATIONAL HILL CLIMB

UNLIMITED DIVISION: 1. Nobuhiro Tajima, Suzuki-10:11.490; 2. Paul Dallenbach, Chevy-10:39.534; 3. Rhys Millen, Hyundai-11:06.208

OPEN WHEEL DIVISION: 1. Spencer Steele, Wells Coyote-10:53.107; 2. Jimmy Keeney, Chevy-10:53.679; 3. Jimmy Olson, Wells Coyote-11:36.766; 4. Dave Wood, Wells Jerr Bear SPC-12:11.309; 5. Chris Strauch, Wells Coyote Stracoyote II-12:19.533; 6. Brian Scott, Datsun 240 Z-13:55.380; 7. Dan Novembre, Wells Coyote KMH-15:02.654; Andy Figueroa, Figwood-DNF; Lorie Wood, Wells Coyote Loopy-DNF.

PIKES PEAK OPEN DIVISION: 1. Dave Carapetyan, Mitsubishi Evolution-11:34.017; 2. Randy Schranz, Shelby Cobra-11:57.098; 3. Brad Lovell, Ford Ranger Pro-Light-13:17.323; 4. Davey Schmidt, Ford Mustang-14:05.580; 5. Gavin Skilton, Honda Ridgeline-14:50.273; 6. Ed Gaven, Factory Five Racer Challenge Series Racer-14:57.574; 7. Frank Maas, Mazda RX7-36:41.969; 8. Andrew Hawkeswood, Mitsubishi Evolution 8-DNF; 9. Dean Burling, Chevy S-10-DNF.

TIME ATTACK 4WD DIVISION: 1. Jeff Denmeade, Mitsubishi Lancer Evolution-11:53.212; 2. Karl Scheible, Subaru Sti-11:54.989; 3. Dave Kern, Mitsubishi Lancer Evolution-12:55.418.

TIME ATTACK 2WD DIVISION: 1. Jeff Zwart, Porsche-11:31.095; 2. Ken Stouffer, Nissan 240SX-13:19.056; 3. Savannah Rickli, Mini Cooper S-13:58.232; 4. Roy Tomkins, Toyota Corolla-14:04.268.

RALLY AMERICA DIVISION: 1. Dick Rockrohr, Subaru Impreza-13:13.898; 2. William Casell, BMW 318i-13:50.059; Andrew Comrie-Picard–DNF.

VINTAGE RACE CARS DIVISION: 1. Keith Davidson, Ford Fallon Sprint-13:21.437; 2. Thierry DaLatre Due Bosqueau, Ford Mustang Fastback-13:41.722; 3. Jess Neal, Plymouth Barracuda-13:54.834; 4.Michael Jones, Ford Mustang-13:56.921; 5. Bob Hill, Ford Mustang-14:08.041; 6. Robert Jimenez, Ford Mustang Coup-15:05.475; 7. Doug Allen, Ford Mustang-15:13.960; 8. Richard Bailey, Volvo 122 Amazon-15:15.812; 9. Don Adams, Chevy Camaro-15:17.768; 10. Tom Kreger, Lincoln Cosmopolitan-15:48.221; Richard Hockett, Austin Healey 3000/MKIII-DNF.

VINTAGE MODIFIED RACE CARS DIVISION: 1. Doug Mockett, Oldsmobile Super 88-13:05.710; 2. Charles Breed, Lister Roadster-14:47.941; 3. Gunter Sundag, Studebaker Commander-17:01.668; Ralph Murdock, Chevrolet Camaro-DNF.

SUPER STOCK DIVISION: 1. Clint Vahsholtz, Ford Mustang-11:33.320; 2. Layne Schranz, Chevrolet Monte Carlo-11:33.395; 3. Steve Goeglein, Chevy Camaro-11:53.797.

EXHIBITION CAR DIVISION: 1. JT Taylor, Raven JT Customs-14:07.620.

ELECTRIC DIVISION: 1. Ikuo Hanawa, EV Sports Concept-13:17.575.

EXHIBITION TRUCK DIVISION: 1. Mike Ryan, Freighliner Cascadia Truck-13:03.

1250 CC DIVISION: 1. Greg Tracy, Ducati MultiStrada-11:46.550; 2. Walker Pew, Buell XBSTT-12:35.551; 3. Alexander Smith, Ducati MultiStrada-12:53.381; 4. Rob Smith, Buell S1 Lightening-14:22.000.

750 CC DIVISION: 1. Gary Trachy, Ducati MultiStrada-11:33.710; 2. Stuart Sinclair, Aprilla SSW-SVX-11:57.575; 3. Jeff Grace, KTM 610 MR-11:58.254; 4. James McKay, Husaberg FS650C-12:46.483; 5. Rusty Wilson, Aprilla SXV550-13:09.320; 6. Chris Koxlien, KTM610SMR-13:21.400; 7. Dan Harmon, KTM 525 SMR-13:38.871; 8. David Montgomery, KTM 525MXC-13:43.034; 9. Ryan Sweeney, Aprilla SXV-13:53.209; 10. Malcolm Smith, Husaberg 570-13:58.733; 11. Jerry Brown, BMW G650X-13:59.350; 12. Loren Penland, KTM 525EXC-14:07.880; 13. Barry Brickner, KTM SMR-14:24.460; 14. Brianne Corn, Honda XR600R-14:33.459.

450 CC SUPERMOTO DIVISION: 1. Leeland Sinclair, Honda CRF-12:24.186; 2. Craig Gleason, Yamaha YZ426-12:41.351; 3. Rob Berendes, Honda CRF450-13:10.908; 4. Chris Thomas, Honda CRF450R-13:15.862; 5. Greg Nichols, Yamaha YZ450F-13:16.989; 6. Frank Potucek, Yamaha CRF450F-13:39.357; 7. Tim Vesely, Honda CRF450X-13:49.511; 8. Richard Sydney, Yamaha YZ450F-14:02.768; 9. Clint Magoon, Yamaha YZ-14:02.939; 10. Matt Whetton, KTM SFX450-14:24.557; 11. Josh Kennedy, Yamaha YZ-14:39.675; 12. Andrew Phillips, BMW G450X-14:50.997; 13. Mark Simpson, KTM SX-14:53.929; 14. Tom Specht, Honda CRF450-16:18.170; 15. John Scollon, Kawasaki KLE 650-16:55.800; Greg Chicoine, Kawasaki KX450 SPPR-DNF.

450 CC DIVISION: 1. Joe Prussiano, Honda CRF 450-12:15.883; 2. Travis Newbold, Honda CRF450R-12:27.926; 3. Darryl Lujan, Honda CR500R-12:42.263; 4. Mark Woodward, Kawasaki KX500-12:58.800; 5. Eddie Tafoya, KTM SX-13:01.260; 6. Tom McCarthy, Honda CRF450-13:11.000; 7. Teague Sawyer, Honda CRF450R-13:11.256; 8. Marty Stainaker, Honda CRF450R-13:15.243; 9. Doug Chestnutt, Yamaha WR-500-13:27.558; 10. Charlie Ford, Honda CRF450-13:30.182; 11. Dave Stock, Honda CRF450R-13:30.246; 12. Paul Lane, Honda CRFR-13:30.932; 13. Steven Krall, Honda CRF450-13:33.511; 14. Michael Fogarty, KTM 450 EXC-13:34.316; 15. Mike Kassebaum, Honda CRF 450R-13:40.436; 16. Mark Bartle, Honda CRF450R-13:59.197; 17. Mitch Trom, Honda CRF450-14:01.370; 18. Mike Scersella, Honda CRF450R-14:05.275; 19. Dale Vanderburg, Honda CRF450-14:31.300; 20. Kamsey Durelle, Honda CRF450-14:40.447; 21. Mark Niemi, Honda CR450F-15:06.842; 22. Dean Mizes, Suzuki DRZ400-15:19.759.

250 CC DIVISION: 1. Davey Durelle, Kawasaki KX250-12:27.239; 2. Daniel Berendes, Honda CR250F-12:56.270; 3. Jeff Dello, Yamaha YZ250-13:40.589; 4. Joey Hamilton, Yamaha YZ250-13:41.518; 5. Lloyd McGregor, Suzuki RMZ250-13:50.076; 6. Jim Buchner, Honda CR250R-14:03.062; 7. Brice Cooper, Honday CRF250R-14:28.057; 8. Jimi Heyder, Suzuki HRM250-14:29.485; 9. Sharon Maitland, Honda CR 250-14:29.813; 10. Daniel Perry, Honda CRF250R-14:30.722; 11. Randy Belisle, Yamaha YZ-14:40.151.

QUAD 500 CC DIVISION: 1. Michael Coburn, Honda 450R-11:44.460; 2. Theo Bernhard, Suzuki LT 500-12:09.153; 3. James Vidmar, Yamaha Banshee-12:14.642; 4. Alex Helton, Yamaha Duncan Racing-12:23.743; 5. Mike Tollett, Suzuki LT 500 R-12:33.386; 6. Chad Hazelton, Yamaha Banshee-12:59.407; 7. Chris Wagner, Yamaha Banshee-13:12.772; 8. Jim Goertz, Yamaha Banshee-14:05.430; 9. Tim Fleming, Can-Am DS650-14:10.766; 10. Joe Portillo, Yamaha Trackmaster-14:17.303; 11. Jason Mays, Yamaha Banshee-14:27.707; 12. Sterling North, Yamaha Banshee-17:44.151

QUAD 450 CC DIVISION: 1. Robert Kline, Honda 450-12:44.870; 2. Troy Smith, Suzuki LTR 450-13;00.149; 3. Michael Taylor, Suzuki LTZ400-13:38.583; 4. Craig Kilday, Yamaha YFZ 450-13:41.649; 5. Jeff Wright, Honda TRX-13:52.188; 6. Mark Wellauer, Can-Am DS450-13:55.637.

SIDECAR DIVISION: 1. Dave Hennessy, Suzuki EML-15:32.706; 2. John-Thomas Wood, Yamaha WASP-16:39.557.

VINTAGE MOTORCYCLE DIVISION: 1. Chuck Lee, Triumph Champion-12:58.670; 2. Eddie Mulder, Triumph Bonneville-13:32.910; 3. Mickey Alzola, Triumph E.M. Ltd.-14:04.000; 4. Bobby Spann, Triumph T120-14:06.845; 5. Herb Wolff, Triumph Eddie Mulder-14:49.145; 6. BJ Bjornsrud, Yamaha XS650-15:14.026; 7. Joe Blackwell, Suzuki LT 500 R-16:03.445; 8. Graham Foster, Triumph Metisse-16:06.716; 9. Ted Hubbard, Yamaha Eddie Mulder-16:46.101; Dan Beher, BSA A-10 Spitfire-DNF.

EXHIBITION POWERSPORT DIVISION: 1. Doug Siddens, Polaris RZR-S-14:03.458; 2. John Scollon, Aprilla RXV-16:55.849; Kevin Colwell, Can-Am Renegade-DNF; Paul Thede, Lightning DB2-DNF.

1 comment:

james said...

The engineers at honda are very blunt about their ambitions for the 2010 CR250F. It is reported to have the most powerful motor in it's class. With a 13.2:1 compression ration and the ability to maintain 13,500 rpm redline makes it the best in it's class. The 2010 CR250F has the crank dropped 10mm and the cylinder tilted back 5 degrees to make the geometry lower.

read more at CR250F